Leerdoelen
Ø Je maakt kennis met de belangrijkste vakdidactische aspecten van het vakgebied geschiedenis.
Ø Je krijgt zicht op de meerwaarde van die vakdidactische aspecten voor de geschiedenislessen.
Ø Je weet die aspecten op een zorgvuldige wijze te hanteren in je praktisch handelen en je handelingsrepertoire wordt uitgebreider.
Ø Je kennis over de desbetreffende periode wordt opgefrist dan wel verder uitgebreid.
Ø Je bent in staat om die kennis over te dragen aan kinderen van de basisschool.
Ø Je weet leerarrangementen te ontwerpen die voldoen aan de moderne vakdidactische principes van het vakgebied geschiedenis.
Inhoud & organisatie van de colleges.
College 1:
Vooraf:
Naast het feit dat we verwachten dat je onderstaande paragrafen hebt voorbereid is het de bedoeling dat je een voorwerp of afbeelding meeneemt die duidelijk een relatie heeft met iets/iemand uit de periode(s) die tijdens dit college aan de orde zal (zullen) komen. Tijdens de inleiding van dit college wordt een aantal van jullie uitgenodigd om te vertellen wat ze hebben meegenomen en waarom. Uitgangpunt daarbij is realisme en niet fantasie!
Prehistorie
H.1. Tijd van jagers en boeren (3000 v. Chr.)
1.1 Het didactische aspect: de lesvoorbereiding p 4
1.2 De achtergrondinformatie: Tijd van jagers en boeren p 7
(1.3 De les- en verwerkingssuggesties p 17)
H. 2. Tijd van Grieken en Romeinen (3000 v. Chr. - 500 n. Chr.)
2.1 Het didactische aspect: de lessencyclus, de invalshoeken p 28
2.2 De achtergrondinformatie: Tijd van Grieken en Romeinen p 31
(2.3 De les- en verwerkingssuggesties p 54)
College 2:
Vooraf:
Naast het feit dat we verwachten dat je onderstaande paragrafen hebt voorbereid is het de bedoeling dat je een voorwerp of afbeelding meeneemt die duidelijk een relatie heeft met iets/iemand uit de periode(s) die tijdens dit college aan de orde zal (zullen) komen. Tijdens de inleiding van dit college wordt een aantal van jullie uitgenodigd om te vertellen wat ze hebben meegenomen en waarom. Uitgangpunt daarbij is realisme en niet fantasie!
H. 3. Tijd van monniken en ridders (500-1000 n. Chr.)
3.1 Het didactische aspect: Verhalen gebruiken p 66
3.2 De achtergrondinformatie: Tijd van monniken en ridders p 69
(3.3 De les- en verwerkingssuggesties p 87)
4.1 Het didactische aspect: vragen en opdrachten maken p 94
4.2 De achtergrondinformatie: Tijd van steden en staten p 99
(4.3 De les- en verwerkingssuggesties p 123)
College 3:
Vooraf:
Naast het feit dat we verwachten dat je onderstaande paragrafen hebt voorbereid is het de bedoeling dat je een voorwerp of afbeelding meeneemt die duidelijk een relatie heeft met iets/iemand uit de periode(s) die tijdens dit college aan de orde zal (zullen)komen.
Tijdens de inleiding van dit college wordt een aantal van jullie uitgenodigd om te vertellen wat ze hebben meegenomen en waarom.&
nbsp; Uitgangpunt daarbij is realisme en niet fantasie!
5.1 Het didactische aspect: jaartallen en tijdbalken p 132
5.2 De achtergrondinformatie: Tijd van ontdekkers en
hervormers p 137
(5.3 De les- en verwerkingssuggesties p 157)
6.1 Het didactische aspect: geschiedenis in romanvorm en
als beeldverhaal p 166
6.2 De achtergrondinformatie: Tijd van regenten en vorsten p 168
(6.3 De les- en verwerkingssuggesties p 189)
College 4:
Vooraf:
Naast het feit dat we verwachten dat je onderstaande paragrafen hebt voorbereid is het de bedoeling dat je een voorwerp of afbeelding meeneemt die duidelijk een relatie heeft met iets/iemand uit de periode(s) die tijdens dit college aan de orde zal (zullen) komen. Tijdens de inleiding van dit college wordt een aantal van jullie uitgenodigd om te vertellen wat ze hebben meegenomen en waarom. Uitgangpunt daarbij is realisme en niet fantasie!
7.1 Het didactische aspect: methoden, een moeilijke keuze p 200
7.2 De achtergrondinformatie: Tijd van pruiken en revoluties p 203
(7.3 De les- en verwerkingssuggesties p 218)
Moderne tijd
H. 8. Tijd van burgers en stoommachines (1800-1900)
8.1 Het didactische aspect: omgevingsonderwijs p 226
8.2 De achtergrondinformatie: Tijd van burgers en
Stoommachines p 230
(8.3 De les- en verwerkingssuggesties p 249)
College 5:
Vooraf:
Naast het feit dat we verwachten dat je onderstaande paragrafen hebt voorbereid is het de bedoeling dat je een voorwerp of afbeelding meeneemt die duidelijk een relatie heeft met iets/iemand uit de periode(s) die tijdens dit college aan de orde zal (zullen) komen. Tijdens de inleiding van dit college wordt een aantal van jullie uitgenodigd om te vertellen wat ze hebben meegenomen en waarom. Uitgangpunt daarbij is realisme en niet fantasie!
9.1 Het didactische aspect: het begrensde beeld p 260
9.2 De achtergrondinformatie: Tijd van wereldoorlogen p 265
(9.3 De les- en verwerkingssuggesties p 285)
H. 10. Tijd van televisie en computers (1950-heden)
10.1 Het didactische aspect: familiegeschiedenis en je
familie als bron voor het verleden p 294
10.2 De achtergrondinformatie: Tijd van televisie en
Computers p 298
(10.3 De les- en verwerkingssuggesties p 316)
College 6: Lescyclus & presentaties vaardigheid geschiedenis.
Tijdens het eerste college van deze vaardigheid zal de klas worden opgesplitst in subgroepjes van gemiddeld 3 studenten.
Deze subgroepjes ontwerpen een lescyclus van drie lessen.
A. Expliciet aangeven wat je uit welke methode gebruikt hebt.
B. Je moet in staat zijn de methode te 'verrijken'. Daarbij moet het toegevoegde een duidelijke meerwaarde hebben voor de
kinderen en het vakgebied.
- Beginsituatie.
- Doelstellingen.
- Inleiding/Opening.
- Inhoudelijke uitwerking leskern.
- Eind- Verwerkingsopdracht.
Elk subgroepje krijgt tijdens het zesde college van deze vaardigheid 10 minuten de gelegenheid om m.b.v. een PowerPoint één van de hoogtepunten van hun lessenserie te presenteren.
Verdeling studielast
De studielast van deze vaardigheid is als volgt opgesplitst:
- Colleges: 9 klokuur.
- Voorbereiding colleges (doorlezen lit. e.d.): 9 klokuur.
- Uitwerking lescyclus: 2 klokuur pp.
- Zelfstudie vaardigheid: 8 klokuur.
Totaal: 28 klokuur.
Toetsing en beoordeling
Zoals al eerder werd aangeven bij de algemene opzet van de colleges wordt tijdens elk college gewerkt aan de volgende twee terreinen:
A. Vakdidactiek geschiedenis.
B. Opfrissen en wellicht uitbreiding kennisbasis
geschiedenis.
Elk college wordt stil gestaan bij een vakdidactisch aspect van geschiedenis met behulp van par. 1 van elk hoofdstuk van het handboek: Geschiedenis geven (versie 2009).
Het opfrissen dan wel uitbreiden van de persoonlijke kennisbasis doen we steeds door het bespreken van par. 2 van elk hoofdstuk van het handboek: Geschiedenis geven (versie 2009).
Ad A: Vakdidactiek geschiedenis.
Het didactisch gedeelte van de vaardigheid geschiedenis wordt getoetst en beoordeeld door middel van de door de studenten uitgewerkte lessencyclus.
Het cijfer voor deze lessencyclus vormt het eindcijfer voor de vaardigheid geschiedenis.
Ad B: Opfrissen en wellicht uitbreiding kennisbasis
geschiedenis.
De kennisbasis wordt getoetst en beoordeeld door middel van een kennistoets die minimaal met een 5,5 afgerond moet worden.
Hiervoor hebben we een formatieve kennistoets in week 1 tijdens het eerste college en een summatieve kennistoets op de woensdag van week 6 van
de periode.
Wanneer aan deze eis voldaan is zal het cijfer voor de vaardigheid geschiedenis pas vrijgegeven worden.
Met andere woorden: Deze toets telt voorwaardelijk mee.
Zoals we al in de inleiding aangaven gaan we bij al het voorgaande uit van de actieve student die zich zodanig weet voor te bereiden en in te zetten waardoor de opbrengsten van deze vaardigheid alleen optimaler kunnen worden.
Daarbij is voldoende aanwezigheid volgens ons van essentieel belang. Samen leren is ook belangrijk.
Vandaar dat we willen afspreken dat wanneer je meer dan twee keer afwezig bent geweest, je voor ons niet te beoordelen bent en dat dit kan leiden tot een compenserende opdracht.
Het een en ander ligt ter beoordeling bij de uitvoerende docent van deze vaardigheid.
Tijdens college 6 wanneer de presentaties plaatsvinden is de aanwezigheid verplicht.
Literatuur
ISBN: 978 90 232 4465 3.