Beschrijving vaardigheidslijn 3 Rekenen voor website
Hier vind je een korte samenvatting om je een indruk te geven van de vaardigheidslijn Rekenen 3. Op Blackboard staat een uitgebreide handleiding van de vaardigheidslijn beschreven.
Inleiding
Tijdens de 2e vaardigheidslijn Rekenen heb je gezien dat leerlingen uit het basisonderwijs verschillende oplossingsmanieren hanteren. Binnen het thema "Omgaan met verschillen" werd duidelijk dat de cognitieve ontwikkeling niet voor alle kinderen gelijk loopt. Een diagnostisch gesprek kan zinvol zijn om te achterhalen waar een leerling vastloopt in het rekenproces. Om een dergelijk gesprek te kunnen voeren, zul je kennis moeten hebben van leerlijnen.
Leerlijnen zijn lijnen waarlangs het rekenen of een onderdeel ervan, zich ontwikkelt. Ze bevatten markeringspunten die enerzijds voortbouwen op een eerder punt en anderzijds voorwaardelijk zijn voor het bereiken van een volgend markeringspunt (van Vugt, 2007).
Vugt, Joep M.C.G. van. (2007). De taakanalyse in de rekenles, uit: Zorg Primair; vakblad voor het primair en speciaal onderwijs., no. 4: CNV Onderwijs.
Doelen:
Algemene werkwijze:
Je maakt tijdens deze vaardigheidslijn kennis met de leerlijnen binnen het rekenonderwijs door een onderzoek uit te voeren. Samen met enkele studiegenoten bekijk je hoe de leerlijn van één rekendomein in elkaar steekt.
De vaardigheidslijn bestaat uit zes bijeenkomsten en een toetsmoment van 1½ uur. Tijdens de eerste twee bijeenkomsten krijg je de tijd om het onderzoek uit te voeren. Natuurlijk zul je ook de OLC momenten in die weken moeten gebruiken om de leerlijn te bestuderen. Tijdens de laatste vier bijeenkomsten worden de uitkomsten aan elkaar gepresenteerd. Op die manier heeft iedereen op het einde van de vaardigheidslijn een helder beeld van de verschillende leerlijnen. Deze kennis wordt middels een schriftelijke toets getoetst.
Schema
Bijeenkomst
Thema/activiteiten
Studielast in uren
(inclusief docent onafhankelijke voorbereiding en afronding)
1
Inleiding leerlijnen
Toelichting opdracht
Samenstellen groepen, verdelen leerlijnen
Werken aan onderzoek
6
2
Werken aan het onderzoek / presentatie
Verplichte consultatie
10
3
Presenteren van uitkomsten onderzoek
2
4
Presenteren van uitkomsten onderzoek
2
5
Presenteren van uitkomsten onderzoek
2
6
Presenteren van uitkomsten onderzoek
Powerpoint inleveren bij docent
2
Toets
4
herkansing
Totaal
28
Beoordeling:
De beoordeling van vaardigheidslijn 3 is een gemiddelde van het behaalde punt voor de presentatie en de powerpoint en je score op de schriftelijke toets. Voor de beoordelingscriteria verwijzen we naar de uitgebreide handleiding op Blackboard.
Literatuur:
Treffers, A., Heuvel-Panhuizen, M. van den & Buys, K. (red.)
ISBN: 90 01 85180 0
Heuvel-Panhuizen, M. van den, Buys, K. & Treffers, A.
ISBN: 90 01 85100 2
· Breuken, procenten, kommagetallen en verhoudingen. Tussendoelen Annex Leerlijnen
TAL-team
ISBN: 90-01-85106-1
· Jonge kinderen leren meten en meetkunde. Tussendoelen Annex Leerlijnen
Heuvel-Panhuizen, M. van den & Buys, K. (red.)
ISBN: 90 01 851029
· Meten en meetkunde in de bovenbouw. Tussendoelen Annex Leerlijnen
TAL-team
ISBN 978-90-01-85108-8